ساختار و چيدمان سازماني وزارت نیرو

1-(2).png
structure.jpg
rainbow_bar-1.gif
1-(3).png

وزارت نيرو امر مهم خدمت‌رساني آب و برق را در پهنه کشور عهده‌دار است و ساختار سازماني آن در سطوح ملي، مناطق، استان‌ها و شهرستان‌ها گسترده شده است. چيدمان سازماني صنعت آب و برق متاثر از عواملي از جمله تنوع مأموریت‌ها و وظايف، سطوح عمودي ساختار، تعدد و تنوع در ماهيت شرکت‌هاي زيرمجموعه (دولتي و غيردولتي)، تعامل با ذي‌نفعان و ذی‌‌مدخلان متنوع به ويژه مشترکين آب ‌و برق مي باشد.
 در ادامه اطلاعات ساختار سازماني موجود وزارت نيرو و شرکت‌ها و سازمان‌هاي زيرمجموعه آن ارايه شده است.
 
1-  نمودار سازماني حوزه ستادي وزارت نيرو
 در حال حاضر حوزه ستادی وزارت نيرو که وظایف سیاست‌گذاری، برنامه‌ريزي کلان و نظارت را برعهده دارد، از 4 معاونت و 22 واحد سازماني تشکیل شده است و دارای نمودار سازمانی زیر مي‌باشد.

nemodar1-(1).jpg

2- شرکت‌هاي مادرتخصصي و ساتبا
در زيرمجموعه وزارت نيرو علاوه بر سازمان انرژي‌هاي تجديدپذير و بهره‌وري انرژي برق(ساتبا)، پنج شرکت مادرتخصصی وظيفه برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی شرکت‌های زیرمجموعه تخصصی خود را برعهده دارند و وظیفه‌شان اجرای سیاست‌های کلان وزارت نیرو توسط شرکت‌های زیر مجموعه است.
 
azmoon1-1-(3).gif شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران
هدف از تشکيل شرکت مديريت منابع آب ايران که يک شرکت دولتي است، ساماندهی فعالیت‌های تصدی وزارت نیرو در امور آب شامل ساماندهی،‌ هدایت، راهبری و پشتیبانی فنی، مهندسی، حقوقی، مالی و اداری شرکت‌های زیرمجموعه در زمینه شناخت، ‌مطالعه، توسعه، حفاظت، بهره‌برداری بهینه از منابع آب، تأسیسات و سازه‌های آبی و استحصال انرژی برق‌آبی و‌ تأسیسات مربوطه می‌باشد.
 
n2.jpg
 
azmoon1-1-(3).gif شرکت مادرتخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور
وظيفه اصلي اين شرکت آبرسانی براي مصارف مختلف( خانگي، صنعت و ....)، جمع‌آوری، انتقال و دفع و تصفيه بهداشتي فاضلاب و سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب و فاضلاب می‌باشد.

 n3.jpg
azmoon1-1-(3).gif  شرکت مادرتخصصی مديريت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)
وظیفه این شرکت راهبری و مدیریت انتقال و توزیع نيروي برق در سراسر کشور توسط شرکت‌های زيرمجموعه مي‌باشد.

n4.jpg
 
 azmoon1-1-(3).gif شركت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی
اين شركت ساماندهی فعالیت‌های تصدی دولت در زمینه تولید نیروی برق حرارتی متصل به شبکه انتقال و فوق توزیع برق کشور، راهبری شرکت‌های زیرمجموعه و برنامه‌ریزی، مدیریت توسعه و بهره‌برداری از نیروگاه‌های حرارتي در چارچوب سیاست‌های وزارت نیرو و تسهیل مشارکت بخش غیردولتی در تولید برق حرارتی را عهده‌دار است.

n5.jpg

azmoon1-1-(3).gif شركت مادرتخصصي مديريت ساخت و تهيه كالاي آب و برق (ساتكاب)
 وظيفه اين شركت ساماندهي و افزايش بهره‌وری و رقابت‌پذیری، مشاركت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زيرمجموعه در زمینه‌های ساخت كالاي آب و برق و پشتیبانی‌های صنعتي، بازرگاني، آموزشي و خدماتي در فعالیت‌های صنعت آب و برق، برق و آب و فاضلاب و همچنين مديريت سهام در شرکت‌های زيرمجموعه مي‌باشد.
 
 n6.jpg
azmoon1-1-(3).gif سازمان انرژی‌های تجديدپذير و بهره‌وري انرژي برق( ساتبا)
اين سازمان به منظور ارتقای بهره‌وری انرژی و استفاده هرچه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک از طریق فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم در کشور و افزایش بهره‌وری عرضه انرژی و کاهش تلفات انتقال، توزیع و مصرف انرژی در کشور و استفاده از روش‌های تولید برق تجدیدپذیر و پاک، به عنوان يک موسسه دولتي وابسته به وزارت نيرو  ايجاد شده است.

n7.jpg
 
3- شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت‌هاي مادرتخصصي
1b.gif شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت مديريت منابع آب ايران: 30 شرکت آب منطقه‌ای،  شرکت سازمان آب و برق خوزستان و شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران
1b.gif شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور: 35 شرکت آب و فاضلاب
1b.gif شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت توانير: 16 شرکت برق منطقه‌ای، 39 شرکت توزيع نيروي برق و شرکت مديريت شبکه برق ايران
1b.gif شرکت‌هاي زيرمجموعه شرکت توليد نيروي برق حرارتي: 19 شرکت توليد نيروي برق، 18 شرکت مديريت توليد نيروي برق و شرکت تعميرات نيروگاهي ايران
 
4- موسسات آموزشي و پژوهشي
موسسات آموزشي و پژوهشي وابسته به وزارت نيرو شامل پژوهشگاه نيرو و موسسه تحقيقات آب مي باشد.